متخصص جراحی - پلاستیک و زیبایی

جراحی زیبایی شکم

عمل جراحی زیبایی شکم که به عنوان آبدومینوپلاستی نیز شناخته می شود، با برداشتن قسمت های شل شده، بافت چربی اضافی و پوست مربوط به آن، صاف شده و عضلات دیواره شکم محکم میشوند. با استفاده از جراحی شکم همچنین می توان تمام یا بخشی از علائم کشیدگی ایجاد شده در قسمت پایین شکم را برداشت. این شکاف ها یک مسئله عمومی و متداول بعد از زایمان، کاهش وزن زیاد یا ضعیف شدن عضلات شکم است. اکثر بیمارانی که عمل جراحی زیبایی شکم را انجام داده اند، افزایش مشخص در سطح اعتماد به نفس خود در نتیجه آن را گزارش کرده اند.

زمان مراجعه به پزشک

  • هر زمان که شما با افتادگی شکم، علائم کشیدگی یا پوست اضافی در ناحیه شکم مواجه شدید که امکان بهبود آنها از طریق رژیم غذایی یا ورزش وجود ندارد.
  • در صورتی که ظاهر شکم شما بعد از زایمان یا کاهش وزن زیاد تغییر کرده است و نیاز به جراحی پلاستیک شکم حس می شود.
  • در صورتی که احساس می کنید برآمدگی شکم شما جذاب نیست.
  • در صورتی که اعتماد به نفس شما تحت تاثیر وضعیت شکمتان کاهش پیدا کرده است.

برخی مواقع شما با حالتی مواجه می شوید که تلاش های شما در مورد استفاده از رژیم غذایی و ورزش کردن باعث کاهش وزن شما می شود، اما تغییری در افتادگی و برآمدگی شکم شما ایجاد نمی شود. دلایل زیر می توانند از دلایل اصلی باشند که بر اساس آنها شما ممکن است نیاز به در نظر گرفتن کوچک کردن شکم با عمل جراحی زیبایی شکم داشته باشید:

بالا رفتن سن، وضعیت ظاهری ارثی، زایمان، عمل های قبلی جراحی انجام شده (مانند سزارین) یا نوسانات وزنی که باعث شده شما با پوست اضافی در ناحیه شکم خود مواجه شوید یا عضلات شکم شما ضعیف شوند و یا هر دوی این مسائل برای شما اتفاق افتاده باشند.

وزن شما با ثبات است، افراد لاغری که با چربی اضافه و افتادگی پوست در ناحیه پایین شکم خود مواجه هستند، بهترین نامزدها برای این عمل جراحی می باشند. در مقابل اگر شما فردی فربه و چاق هستید، این عمل نمی تواند برای شما مناسب باشد.

اگر شما با مقدار زیاد چربی در اطراف اندام های داخلی خود مواجه هستید، ممکن است نیاز به آب کردن این چربی قبل از انجام عمل زیبایی شکم داشته باشید.

شما باید از نظر فیزیکی سالم باشید. شما باید از وضعیت فیزیکی مناسب برای تحمل کردن جراحی زیبایی شکم برخوردار باشید.

شما نباید قصد باردار شدن در آینده را داشته باشید. عضلاتی که در عمل جراحی آبدومینوپلاستی ترمیم و اصلاح می شوند می توانند مجدداً بعد از زایمان به حالت قبل ازعمل جراحی خود باز گردند.

جراحت های داخلی یا خارجی حاصل از عمل های جراحی شکم نیز می توانند بر مناسب بودن شما برای این عمل جراحی تاثیر گذارند.

پس اگر قصد انجام عمل جراحی را دارید سیگار نکشید. در حقیقت سیگار کشیدن می تواند باعث آهسته شدن فرآیند درمان و افزایش خطر مشاهده عوارض جدی در طول عمل جراحی و پس از آن می شود. اگر شما سیگار می کشید، شما حداقل باید شش هفته قبل از عمل جراحی زیبایی شکم سیگار کشیدن را ترک کنید.

انواع جراحی زیبایی شکم

انجام مشاوره شخصی با جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی می تواند بهترین انتخاب برای شما را مشخص کند. در اینجا برخی از روش های مورد استفاده برای این کار توضیح داده شده است:

آبدومینوپلاستی کامل

علاوه بر شکاف ایجاد شده در زیر شکم، روش جراحی زیبایی شکم به شکل سنتی شامل ایجاد یک شکاف در اطراف ناف است. به این ترتیب پوست اضافی برداشته می شود، عضلات محکم می شوند و می توان از لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی و صاف کردن شکم استفاده کرد. این عمل جراحی می تواند پوست را از بالای ناف تا ناحیه ای از شکم که به خاطر بارداری، مسائل ژنتیک یا چاقی دچار مشکل شده است، بر دارد.

آبدومینوپلاستی مینی

در این نوع عمل جراحی یک شکاف بر روی شکم ایجاد می شود که محل آن معمولاً تا حد ممکن در پایین شکم فرد است و اندازه این شکاف می تواند چند اینچ تا کل فاصله شکم بیمار باشد. از طریق این شکاف، جراح می تواند پوست اضافه را برداشته، عضلات شل شده را محکم کند و احتمالاً از لیپوساکشن برای پاک کردن ناحیه مورد نظر استفاده کند. نامزدهای ایده آل برای استفاده ازعمل جراحی زیبایی شکم کسانی هستند که دچار ول شدگی شکم و جلو آمدگی زیر ناف هستند. این نوع عمل معمولاً برای افرادی توصیه می شود که همیشه از نظر ظاهر در وضعیت مطلوب هستند، اما نمی توانند از طریق رژیم غذایی یا تمرین های ورزشی به ظاهر زیبای مورد نظر خود دست پیدا کنند.

آبدومینوپلاستی توسعه یافته یا آبدومینوپلاستی بالای پهلو

اگر شما دارای پوست اضافی در ناحیه پهلوها هستید، شکاف لازم برای بر طرف کردن مشکل شما می بایست بزرگ باشد. روش جراحی زیبایی شکم توسعه یافته یکی از اولین روش های جراحی است که برای بر طرف کردن مشکل پوست اضافی ایجاد شده پس از کاهش وزن زیاد یا بعد از زایمان معرفی شده است. در این تکنیک از یک لایه در بافت عمیق تر شکم برای حمایت و نگهداری ترمیم ایجاد شده استفاده می شود. این روش جراحی شامل جراحی زیبایی شکم در قسمت جلوی آن و انتقال چربی های پهلو به سمت بالا برای بهبود ظاهر این ناحیه از بدن است. شما می توانید تاثیر جمع کردن پوست دور شکم و بالا کشیدن آن را مشابه حالتی در نظر بگیرید که شما یک جفت شلوار را روی هم پوشیده باشید.

نحوه جراحی

در این عمل جراحی زیبایی، جراح پوست آویزان شده شکم را بر می دارد و عضلات شکم شما را با بخیه محکم می کند. جراح ممکن است شکم شما را علامت گذاری کند تا به این ترتیب موقعیت شکاف های لازم، مرکز شکم شما و موقعیت مجدد ناف را مشخص کند. یک ترکیب لیدوکائین (یک ماده بی حسی موضعی) و اپینفرین (یک تنگ کننده عروق که می تواند خون ریزی را با منقبض کردن رگ های خونی کنترل کند) به بیمار تزریق می شود. شکاف اصلی روی شکم در بالای برآمدگی شرمگاهی از یک طرف استخوان لگن به سمت طرف دیگر ایجاد می شود. در یک آبدومینوپلاستی کامل، یک شکاف دیگر در اطراف ناف بیمار ایجاد می شود. در یک جراحی زیبایی شکم مینی، جراح معمولاً از یک شکاف کوتاه تر برای انجام عمل جراحی استفاده می کند. جراح در ادامه پوست را از روی دیواره شکم به سمت قفسه سینه جمع می کند و سپس از بخیه های لازم در ناحیه فاسیا برای محکم کردن عضلات شکم در محل مناسب آنها استفاده می کند. این کار بخشی از ترمیم عضلات شکم در این عمل جراحی است. پس از اینکه عضلات شکم بخیه زده شد، جراح چربی اضافی را با استفاده از لیپوساکشن یا سایر روش های موجود بر می دارد. سپس پوست برداشته شده بر روی خط شکاف کشیده می شود و پوست اضافی موجود برداشته می شود. در ادامه، جراح محل ناف بیمار را مشخص می کند. با وجودی که پوست اطراف ناف حرکت کرده است، ناف بیمار تقریباً همیشه در همان موقعیت قبلی قرار می گیرد. به این ترتیب جراح اطراف ناحیه سوراخ ناف را بریده و با استفاده از بخیه پوست اطراف را به محل ناف متصل می کند. جراح از چسب بافت، بخیه ها، گیره های مخصوص یا نوار استری برای بستن شکاف های ایجاد شده استفاده می کند. در یک آبدومینوپلاستی کامل، جراح اغلب از یک یا چند لوله تخلیه (درین) برای جلوگیری از ایجاد مایع در محل زخم استفاده می کند که مایع ایجاد شده در این حالت می تواند بر شکاف های ایجاد شده فشار وارد کند. این لوله ها از مواد پلاستیکی شفاف ساخته شده که در یک شکاف بسیار کوچک در زیر شکاف اصلی قرار می گیرند و به یک کیسه کوچک در خارج از بدن متصل هستند. هر بار که شما این کیسه را خالی می کنید قبل از بستن مجدد آن، از شما خواسته می شود که این کیسه را فشار دهید تا به این ترتیب به تخلیه مایعات احتمالی ایجاد شده کمک کنید. شکاف ایجاد شده برای آبدومینوپلاستی کامل معمولاً از یک طرف استخوان لگن به سمت دیگر ایجاد می شود و می تواند یک برش وی شکل یا یو شکل باشد. به این ترتیب امکان پنهان ماندن آثار برش ایجاد شده در یک لباس بیکینی وجود دارد. جراح شما می تواند ظاهر و اندازه شکاف ایجاد شده را بر اساس ترجیح شما و مقدار اصلاح مورد نیاز تعیین کند. علاوه بر این ممکن است برای جراحی شما در اطراف ناف شکاف ایجاد شود.

در یک جراحی زیبایی شکم مینی، جراح شکاف را تا حد ممکن در پایین شکم ایجاد می کند و به این ترتیب می توان شکاف را در ناحیه استخوان زیر شکم پنهان کرد. پوست شکم که در این عمل جراحی برداشته می شود در زیر ناف قرار دارد و به این ترتیب هیچ شکافی در اطراف ناف مشاهده نمی شود. طول شکاف ایجاد شده در این نوع عمل بر اساس مقدار پوستی که جراح در طول عمل جراحی نیاز به برداشتن آن در ناحیه شکم دارد، مشخص می شود.

در آبدومینوپلاستی بالای پهلو، شکاف ها بزرگتر و بالاتر از شکاف هایی هستند که در جراحی زیبایی شکم سنتی و جراحی زیبایی شکم مینی ایجاد می شوند. در این حالت ایجاد شکاف در ناحیه ناف معمول و متداول نیست، چون بخش عمده پوست از مرکز شکم در این نوع عمل جراحی برداشته نمی شود.هدف جراح پلاستیک زیبایی و همکاران آن کمک به شما برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن در نتیجه عمل و آسان کردن تجربه جراحی و تامین راحتی شما تا حد ممکن است.

بهبودی

دکتر با شما درباره مدت زمان لازم برای استراحت قبل از بازگشت به سطح عادی فعالیت ها و وظایف شغلی پس از جراحی شکم صحبت می کند. پس از عمل جراحی، به شما و پرستار دستورالعمل دقیق درباره مراقبت های پس از عمل جراحی زیبایی شکم داده می شود که این مراقبت ها شامل موارد زیر است:

  • خارج کردن آب شکم در صورت آب آوردن آن
  • علائم معمول که ممکن است شما آنها را پس از عمل تجربه کنید
  • علائم بالقوه و احتمالی از عوارض جراحی زیبایی شکم

ریکاوری بعد از عمل جراحی زیبایی شکم در طول یک دوره زمانی شش ماهه یا بیشتر انجام می شود. در دو روز اول، مدیریت درد و اجتناب از خطرات جراحی شکم در اولویت اصلی قرار دارد. وضعیت بیمار در اولین هفته در بدترین حالت قرار دارد و این حالت ناراحتی در طول دو یا سه هفته به تدریج کاهش پیدا می کند. پس از چند هفته، بازیابی توان حرکت و بدنسازی از اهمیت زیاد برخوردار خواهد بود. پس از چند ماه، شما می توانید نتایج حاصل از عمل جراحی زیبایی شکم را ارزیابی کنید. در این رابطه مهم است که به خاطر داشته باشید مدت زمان لازم برای ریکاوری در بین افراد مختلف به شدت متفاوت می باشد.

نتایج و دوام

به استثنای شرایط مربوط به بارداری و زایمان (زایمان طبیعی و سزارین) مجدد یا افزایش وزن زیاد، نتایج حاصل از جراحی شکم باید دائمی باشد، هر چند جراح پلاستیک نمی تواند از عوارض ناشی از افزایش سن جلوگیری و ممانعت کند. پس از محکم شدن پوست و سفت شدن آن، احتمالاً با افزایش سن اندکی در پوست فرد افتادگی ایجاد می شود، با این وجود افتادگی ایجاد شده زیاد نیست. به هر حال، اگر وزن شما پس از عمل به مقدار زیاد افزایش یافته و سپس کاهش پیدا کند، پوست شکم می تواند مجدداً کشیده شود و این موضوع تاثیر منفی بر ظاهر کلی شکم بیمار خواهد داشت. بطور مشابه، اگر شما باردار شوید، شکم شما مجدداً دچار افتادگی خواهد شد. به همین دلیل، در حالت ایده آل بهتر است شما هنگامی این عمل جراحی زیبایی شکم را انجام دهید که دیگر قصد بچه دار شدن را نداشته باشید. همچنین اگر شما به دنبال کاهش وزن هستید، قبل از انجام این جراحی آن را انجام دهید. برای حفظ ایمنی، و نیز مراقبت از نتایج زیبایی و سلامتی بیمار، مهم است که شما با جراح پلاستیک خود برای ارزیابی نتایج عمل و وضعیت خود بطور منظم ملاقات کنید. علاوه بر این هر گاه سوالی درباره این روش درمان و نتایج آن داشتید، حتماً موضوع را با پزشک خود در میان گذارید.

 

اطلاعات نویسنده

دکتر افراسیابی

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات بسته شدند